VŠE

NORSKÝ MASOPUST 2019

letak.jpg

V sobotu 9.2. 2019 se Na Návsi ve Všenorech uskutečnil první ročník Všenorského Masopustu.

Ve 12 hodin byl Masopust slavnostně zahájen paní starostkou obce Všenory. Po přečtení Všenorské zdravice předala paní starostka symbolické klíče od obce Masopustu. Následoval bohatý program o který se postaraly děti a paní učitelky z mateřské školky Josefa Kubálka, hudební seskupení Faraband  z chráněného bydlení Slapy v čele se zpěvačkou Petrou Škorpíkovou. Pňora Škluntuc – zpěvy přátel z blízkého okolí, Masopustní spolek Mokropsy se svou zdravicí, Lesní Klub Na stráni s komponovaným dětským programem a koutkem pro tvoření v čele s Anetou Neubergovou a jejím manželem Markem Neubergem.

 

Do předpřípravné fáze Masopustu se mohli zapojit občané Všenor svými návrhy na masopustní leták a placky. Vítězkou soutěže o nejpovedenější návrh na leták získala slečna Míša Valešová a další odměny v podobě perníkových srdcí vyhráli Daniel Souček, Hynek Šín, Zuzka Bacíková, Kamila a Eliška Doktorovi, Eva Součková a Katka Šínová.

 

V průběhu veselice se mohli příchozí návštěvníci a maškary občerstvovat u několika stánků s masopustní tabulí, o kterou se postrali občané Všenor, Skauti, Ateliér u Šebestů a sdružení Klubko.

 

Po bohatém programu se slavnostně vydal Masopustní rej na průvod masek a maškar obcí Všenory.

Po trase od Návsi po Dub a zpět navštívil průvod za bujarého veselí deset domácností, hospodářství a statků. Zde byl průvod odměněn typickou masopustní nadílkou – jednohubkami, klobáskami, vdolečky, koblihami a štamprlaty všeho druhu. V rámci jednotlivých návštěv bylo milou povinností každé hospodářky zatančit s medvědem. Tento symbol zahrnoval hojnost, zdraví a štěstí pro celou domácnost.

Kromě medvěda byli v průvodu masky vyrobené občany Všenor (Bakus, Slaměný, Kobyla Všenorka, medvěd Brdník, Smrtka a Masopust).

 

Po ukončení průvodu Na Návsi byl slavnostně spálen malý Bacus (ukončení požitkářství a začátek půstu).

 

K samému závěru byla vyhlášena odbornou porotou Královna Masopustu, která bude mít v příštím ročníku čestnou funkci v průvodu.

 

Velmi děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci Masopustu: občané Všenor, Klubko, Skauti a Ateliér u Šebestů

 

Děkujeme obci Všenory za poskytnutí finančního daru pro Masopust.

 

Těšíme se na druhý ročník Masopustu, který se doufáme stane pevnou součástí tradice obce Všenory.

Napsal: Jakub Šebesta